Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Z Telgártu za vodou k Dobšinej...
Z Telgártu za vodou k Dobšinej

Z Telgártu za vodou k Dobšinej Už by bolo načase si niekam vyraziť a využiť tých pár pekných dní, ktoré by ešte mali byť. Nakoniec som  [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Konečne Voniaca
Konečne Voniaca

Muránska planina 2016, Konečne Voniaca Čert ho berasfaltku! Ešte 3 kilometre po asfaltke a už budem v sedle Burda. Ani som sa nenazdal a u [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Chata Volovec, jesenný vander


Predchádzajúca časť:


Chata Volovec, prameň, stôl, lavice a pes Haky, Volovské vrchyDošli sme na Chatu Volovec, alebo Chatu pod Volovcom. To si sa už určite dovtípil. Na tejto chate som bol asi pred 20 rokmi v zime so Steveom (Stívom), ktorého občas volali Marek alebo Ivan spolu s odrastenou partiou skautov. Vedel som, že chatu má na starosti chatár, s ktorým je potrebné vybaviť ubytovanie.

Avšak to čo bolo pred 20 rokmi, to už teraz nemuselo platiť. Pred dvoma týždňami, keď sa už termín a čas vandru ustálil, som začal zháňať kontakty. Zohnal som telefónne číslo na chatára - Štefana TÓBISA. Dojednal som sa s ním na ubytovaní na jednu noc a nechal som otvorené vrátka na druhú noc, pre prípad „sa uvidí…

Zmorený, cestou, tmou a najmä rumunskou slivovicou (vďaka Rado!) som radostne zasadol do vyhriatej kuchyne s pánom Štefanom TÓBISOM. S ním som telefonicky vybavoval rezerváciu ubytovania. V kuchyni ma privítal aj Martin, ktorý zabezpečuje pre chatu niektoré služby. Ani som nevedel, že jednu službu nám urobí a nebude práve drobná… Veď Slavo Ale to už predbieham. Takže pekne po poriadku.

Na šporáku rozvoniaval hrniec fazuľovej polievky s údeným mäsom, až sa mi slinky zbiehali. Nepočítali sme s hotovým jedlom, no bolo to príjemné prekvapenie.

Chata Volovec, lat "48.742413", lon "20.569692" v západnej časti Volovských vrchov  Altánok v blízkosti Chaty Volovec, Volovské vrchy  Chata Volovec, západná strana, Volovské vrchy

Pán TÓBIS sa zmenil na Štefana, Števa a Pištu. Rozprávali sme sa o všetkom možnom aj nemožnom. Nás samozrejme zaujímala história chaty, príbehy, ktoré Pišta vedel skvelo rozprávať. Zaujala nás kronika chaty, kde boli zaznamenané nemenej zaujímavé príbehy návštevníkov.

Altánok a drevo neďaleko Chaty Volovec, Volovské vrchy  Mapa Volovských vrchov pri altánku, blízko Chaty Volovec

Ach! Keby steny vedeli rozprávať A div sa svetu aj vedeli. Stačilo sa na nich len zahľadieťFotografie, obrazy a tváre sa zrazu zmenili na postavy, ktoré v podaní Števa ožili svojimi vlastnými príbehmi.

Sprchujúca sa redaktorka

Ako napríklad príbeh redaktorky jedného nemenovaného denníka (na tri písmenká), ktorú vyhecovali natoľko, že sa šla osprchovať k prameni pred chatou. Samozrejme slovo dalo slovo a... Šla sa osprchovať. Ani ty sa nechodíš sprchovať oblečený, že? Pohotový fotograf ju zvečnil a teraz visí v celej svojej kráse, ako ju boh stvoril, na stene Chaty Volovec. Chceš ju vidieť? Nech sa páči. Stačí sa len zastaviť na Chate Volovec a poriadne sa obzerať. Možno ju tam nájdeš, možno sa ešte stále bude sprchovať a možno tam už ani nebude. Ktovie?

Červené Skalisko

Akcia Eko-Art, Land-Art, PaeDr. Gabriela GŐRGEYOVÁ, červené súkno, Skalisko, Volovské vrchyĎalšia fotka, ďalší príbeh. Tentoraz zo skupiny megalomanských, cieľom ktorej bolo naozaj šokovať. Učiteľka Gymnázia P. J. ŠAFÁRIKA v Rožňave PaeDr. Gabriela GŐRGEYOVÁ zorganizovala, v rámci projektu EKO-ART, akciu, počas ktorej obalili Skalisko červenou látkou (Land-Art).

Študenti v doobedňajších hodinách 19. 05. 2004 vyniesli na vrchol Skaliska skoro 70 kg látky, ktorá mala okolo 600 m2. Projekt Eko-Art bol realizovaný prostredníctvom IUVENTY, národnej agentúry pre mobilitu mládeže, ako program Európskeho spoločenstva Mládež s finančnou podporou Európskej únie.

Projekt sa uskutočnil v dňoch 17. – 27. mája 2004 a bol zameraný najmä na voľnočasové aktivity, súvisiace s ekológiou a výtvarným umením. Tejto akcie sa zúčastnili aj študenti umenia z Florencie, Taliansko.

Zdroj

Podobným aktivitám (Land-Art) sa venuje aj Christo and Jeanne-Claude, ktorý látkou poťahuje všetko možné aj okolie ostrovov.

Martin nás na noc opustil a zišiel dole do Čučmi. Rozlúčili sme sa a ani sme netušili ako skoro ho znova uvidíme. Pri druhej miske fazuľovej polievky s údenou krkovičkou a už neviem, ktorej čase životabudiča, nás prekvapilo zvonenie mobilu.

Slavo!

Reprodukcia kresby Chaty Volovec, pohľad z východnej strany, Volovské vrchyOzval sa Slavo, ktorý s nami v piatok nemohol, lebo mal nejaké povinnosti v práci. Napriek tomu chcel ísť. Teraz sondoval, ako by sa za nami mohol dopraviť. V sobotu ráno by mohol byť v Rožňave. Pokecali sme s Pištom a navrhol, že by ho mohol Martin priniesť až na chatu. Zavolal Martinovi. Všetko dojednané! Slavo sa ráno má dopraviť taxíkom do Čučmi a odtiaľ ho už dopraví Martin.

Reprodukcia kresby Chaty Volovec, západná strana, Volovské vrchy, rok 2005 Na druhý deň som plánoval, že vyrazíme na cestu. Najprv na Skalisko a potom Cestou hrdinov SNP cez Čertovu hoľu až do Súlovského sedla a potom by sa zase uvidelo.

My sme videli, že vonku bolo polojasno alebo polozamračene, podľa toho, či si optimista alebo pesimista. Sem tam spŕchlo, no väčšinou mrholilo.

Už som videl, že naše zajtrajšie plány budú o niečom celkom inom. V tých slabších, či silnejších chvíľkach bolo hlboko pod nami vidno pouličné svetlá Čučmi a Rožňavy.

Reprodukcia - Obraz Chaty Volovec z roku 2012

Pokračovali sme v družnom rozhovoredo polnoci, keď nás už naozaj zmohlo jedlo, únava, teplo a pitivo. Akurát v obrátenom poradí.

Zaľahli sme spať do postelí s čistým posteľným prádlom a zalomili sme ako medvede v zime.

Niektorí z nás sa na noc aj pripravili. Teda prezliekli sme sa do spacieho mundúru. Johnny to pokladal za zbytočnosť, veď načo sa má vyzliekať, keď ráno by sa znova musel obliekať. Ušetrí aspoň čas. Možno v tom však bolo aj niečo iné, no to si budú pamätať len účastníci jesenného vandru a chatár Pišta.

Teraz, keď všetci spia si prečítaj niečo o Chate Volovec. Len jedno ľutujem, že som si nepísal poznámky, keď Štefan rozprával Ľutujem, že som nepísal poznámky.

Chata Volovec

Chata Volovec, tiež nazývaná Chata pod Volovcom sa nachádza na súradniciach: zemepisná šírka (latitude) "48.742413", zemepisná dĺžka (longitude) "20.569692" v západnej časti Volovských vrchov v Slovenskom rudohorí, v nadmorskej výške 1 132 metrov. Nachádza sa na južnom svahu masívu Volovca - Skaliska.

História Chaty Volovec

Chata bola vybudovaná Klubom Československých turistov v roku 1933. Po dokončení dostala meno „Horákova útulňa“, po darcovi, ktorý štedrým finančným darom podporil jej výstavbu. Mala dve izby, predizbu a kuchyňu. Ďalšie dve miestnosti boli pristavené v roku 1936, zlepšila sa aj vybavenosť chaty. Drevené prične boli nahradené železnými poschodovými posteľami. Do užívania bola odovzdaná 13. 07. 1936.

Po Viedenskej arbitráži (1938) bolo územie v okolí Rožňavy pričlenené k hortyovskému Maďarsku. Hranica kopírovala hrebeň Volovca. Tak sa, na istý čas, stal najvyšším vrcholom Maďarska Volovec – Skalisko. V minulosti bol známy pod menom Pozsáló (HU), Baracká skala, Baračka, ľudovo sa nazýva Volovec. V roku 1976 bol zavedený názov Skalisko.

Reprodukcia - Historická fotografia Chaty Volovec  Reprodukcia, historická fotografia Chaty Volovec

Chata bola od roku 1938 pod patronátom Maďarskej turistickej jednoty (Magyar turisztikai egyesület, MTE,) jej Hornogemerskej, rožňavskej sekcie. Po oslobodení v roku 1945 sa chata dostáva pod správu TJ Baník Rožňava.

V 50. a 60. rokoch prebehli na chate ďalšie stavebné úpravy, buduje sa vodovod. Elektrickú energiu doviedli koncom 70. rokov z obce Čučma po stožiaroch a na Tisícke (lúka s nadmorskou výškou 1 000 m) sa dostáva do zeme. Zvyšných 600 metrov vedie pod zemou až k chate.

Zdroj, a ďalší zdroj

Súčasnosť chaty Volovec

Reprodukcia, Drevoritina Chata Volovec, 1977Chata je tvorená prízemnou drevenou budovou stojaca na podmurovke z kameňa. Po pár schodoch sa dostávaš na presklenú verandu, odkiaľ sa môžeš kochať výhľadom na Rožňavu a aj na Plešiveckú planinu (koch-koch). V prípade dobrého počasia a za jasných nocí je možné vidieť aj svetlá mesta Miškovec (Miskolc).

Dve (tri) izby slúžia na ubytovanie. Jedna je pre chatára a susedí s kuchyňou. K chate patria aj hospodárske priestory, pivnica, pôjd, šopa. Záchod je klasická kadibudka asi 30 m ďaleko. Voda je čerpaná z prameňa, ktorý je tesne u chaty. Vedľa chaty je ohnisko s lavicou. Pri „prameni“ je drevený stôl s lavicou. Keď je chata „full“ - teda plná, je možné nocovať vo vlastnom spacáku v priestoroch verandy alebo jedálne.

Neďaleko chaty zamestnanci, dobrovoľníci a členovia Klubu slovenských turistov Volovec vybudovali v roku 2010 ohnisko, altánok s lavicami a stolmi. Osadili veľkú turistickú mapu Volovských vrchov, ktorá určite pomôže pri plánovaní ďalších krokov. Tu v prípade potreby, ak je Chata pod Volovcom zatvorená, si turisti môžu oddýchnuť, bezpečne založiť oheň a hlavne nezmoknúť. Financie na vybudovanie altánku vo výške 2 000,- EUR poskytla Nadácia SPP, z prijatého podielu dane pre rok 2009.

Zdroj

Nástenka na Chate VolovecV 90. rokoch boli podniknuté určité kroky, ktoré smerovali ksprivatizovaniu“ aj tejto chaty. Našťastie sa to nepodarilo, aj keď

Skoro všetky lesy v okolí Rožňavy patria cirkvi, presnejšie Rímskokatolíckej cirkvi, Biskupstvo Rožňava. Časť pozemkov je stále vo vlastníctve cirkvi, preto klub turistov musí platiťvýpalné - nájomné“, za užívanie ich majetku.

Nebudem tu teraz polemizovať o tom, čo je poslaním cirkvi. Myslím si, však že hanobenie majetku to asi nebude. Nemám nič proti bohatstvu cirkvi, ak slúži pre tých, ktorí to bohatstvo naozaj potrebujú.

Skvelé však je, že Chata Volovec si zachovala svoje pôvodné poslanie počas celých 81 rokov a slúži predovšetkým turistom.

Je otvorená nepretržite počas celej sezóny (júl – august), mimo sezóny len cez víkendy (piatok od 17.00 h. do nedele do 16.00 h.).

Mimo sezóny je vhodné sa najprv telefonicky alebo osobne informovať u chatára Štefana TÓBISA, či bude chata otvorená. Môžu nastať rôzne okolnosti...

 Chatu Volovec spravuje od 20. 07. 1998 združenie Klub turistov Volovec pri obci Čučma so sídlom Čučma 21, PSČ: 048 01 Čučma, IČO: 31274757

Aktuálne telefónne čísla na chatárov (informácie aktuálne k dátumu 02. 10. 2015)

  • Štefan TÓBIS: +421 (0) 904 694168 - vybavuje objednávky
  • Ervín HAGOVSKÝ: +421 (0) 903 611397
  • Ladislav ZAGIBA: +421 (0) 905 857850
  • Karol TOMÁNY: +421 (0) 908 379509
  • Árpád GÖRGELY: +421 (0) 903 602204

Výňatok z nápojového cenníka

  • Čaj 3 dcl – 0,50 EUR
  • Vodka, Um, Borovička, Slivovica 0,5 dcl – 1,- EUR
  • Káva – 0,80 EUR
  • Polievka, Pivo, malinovky, nealkoholické nápoje – podľa ponuky

Ceny ubytovania

  • turistické ubytovanie posteľ (poschodová) s prádlom 5,- EUR (10 lôžok),
  • turistické ubytovanie váľanda s prádlom 8,- EUR (6 lôžok).

 

Ráno nás zase zobudil Slavov telefonát. A to, čo sme robili potom, sa dočítaš v ďalšom pokračovaní jesenného vandru vo Volovských vrchoch.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pokračovanie jesenného vandru - Skalisko

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.